פעילות גופנית סדירה לצורך רווחת בריאות

 

📣 אני נשאל רבות בקרב קהילת המקוצרים מהי פעילות הספורט, המינון והזמן הנכון שצריך לעסוק בו?

🔦 אנו ערים לתופעה שרבים שעוברים את הניתוח מגשימים חלום, מתחילים אימוני ריצה ורצים למרחקים גדולים כולל תחרויות מרתון, אבל אם בוחנים את הפעילות הגופנית שלהם באופן כללי רואים שהפעילות הגופנית מתרכזת בריצה וזה לא כולל מרכיבים נוספים שהם חשובים לכול אחד ובייחוד למי שעבר את התהליך כמונו.

▪️יש לקחת בחשבון שטווח הגיל הוא רחב מאוד, לרוב מדובר על טווח גילים בין שנות ה 20 ל- שנות ה 70 ויש לקחת בחשבון שהמבנה הפיזיולוגי שונה בין אחד לשני.

▪️לחלק מאיתנו מלעולם לא הייתה את המוטיבציה לעסוק בפעילות גופנית או שעסקנו בצורה חלקית ולא רצופה.

▪️יש לקחת בחשבון שחלק מאיתנו יתחילו להתאמן בסמוך מאוד לאחר הניתוח (כחודשיים לאחר הניתוח, שזה מעולה לדעתי), זאת אומרת שהנותחים הינם עדין במשקל חריג ויש לדעת אילו סוגי תרגילים מותר לעשות.

▪️בדרך כלל רוב המתאמנים מגיעים עם בעיה בריאותית נלווית למשקל, כגון לחץ דם, סוכרת, בעיות לב, בלוטת תריס ועוד ולכן תוכנית האימון אמורה להתבסס על תוכנית אימון ארוכת טווח. תוכנית אימונים שבנויה מהקל לכבד, מהפשוט אל המורכב. תוכנית אימון שתיתן עניין ואתגר – אין כאן קיצורי דרך אם רוצים להשיג תוצאות ולשמור על אורח חיים בריא צריך להבין שפעילות הספורט היא חלר אינטגרלי החיי היום יום.

🏋️ תוכנית האימונים אמורה להתבסס על ארבעה מרכיבים עיקריים: חימום, יציבות וגמישות, סיבולת לב ריאה ואימוני כוח.

🚶מטרת האימון היא לשפר את התפקוד היום יומי ולהכין אותנו לאורח חיים בריא ע”י עיצוב התרבות ואורחות החיים החדשים הנחוצים לשמירה לאורך שנים.

🧎מרכיבי הבסיס של תוכנית האימון יהוו את הבסיס לתוכנית האימון הכוללת. ככול שיעבור זמן ותשקיעו בפעילות ותהיה התקדמות, תשלבו יותר ויותר פעילות עצימה ופעילות כוח (כמובן בהתאם לגיל והמצב הבריאותי). מערכת השרירים ובכלל התאים בגוף צריכים גירוי על מנת להתפתח. שינויים בסביבת האימון, זמנים, משקלים, מהירויות ועוד הם מעולים לגירוי הגוף.

‼️יש לקחת בחשבון שבשנה הראשונה של הניתוח, המנותח מאבד בין 35% ל- 50% ממשקל גופו, ומתחוללים שינויים פיזיולוגים משמעותיים, בפרק זמן קצר מאוד המנותח לרוב מאבד את כוחו הפיזי ולכן יד לתת את תשומת הלב בפעילות כוח כדי להקטין את קריסת מערכת השרירים בגוף.

בריאות לכולם  👍💪🙏

עופר לקסמן,
מנטור ומאמן לחיים בריאים

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
×

ברוכים הבאים לעופר ואתי לקסמן - מדע הבריאות.

× דברו איתי